IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране )

Reply to this topicStart new topic
> ГЛУПОСТА НА НАШЕГО БРАТА, Пазете свинете майки.
4ista4
публикуване May 8 2012, 10:30 PM
Коментар #1

Ловец

Група: Потребители

Колеги смятам,че най голямата простотия е да убиеш майката като ти идва сурия и имаш възможност,за преценка.В ловната ни практика битува мнение "утрепай майката и приплодите после са лесни".Да ама не,според мен майките са извора на лова на дива свиня в БГ.Адмирации за дружиние налагащи санкции,за отстрел на свине майки.Време е да променим мисленето,око не съм аз другата дружина ше я утрепе.Дайте мнение.

Go to the top of the page

+Quote Post

koko223
публикуване May 9 2012, 10:38 AM
Коментар #2

Баш ловец
Икона на групата

Група: Модератори

Цитат(4ista4 @ May 8 2012, 09:31 PM) *
Колеги смятам,че най голямата простотия е да убиеш майката като ти идва сурия и имаш възможност,за преценка.В ловната ни практика битува мнение "утрепай майката и приплодите после са лесни".Да ама не,според мен майките са извора на лова на дива свиня в БГ.Адмирации за дружиние налагащи санкции,за отстрел на свине майки.Време е да променим мисленето,око не съм аз другата дружина ше я утрепе.Дайте мнение.

Скоро четох един стар брой на някое от ловните списания , статията беше за дивите свине там където са напаст и създават проблеми . Интересното в случая беше, че смятат младите женски прасета за по опасни в смисъл на увеличаващата се популация . Препоръчваха преоритетно тяхният отстрел за да ограничат разрастващата се бройка .

- В случай, че имаш възможност за преценка ако видиш сурията да , но това ми се струва доста рядка възможност, предвид силно пресечените и залесени терени, в които се ловува .
- В случаите, когато си гостенин спазваш инструкциите
- Има ситоации, когато цял сезон дружинката няма слука и хората са така изнервени, че нямат озъптяване

Аз лично си мисля, че повече прасета се похабяват ранени от съчми ,умиращи бавно и мъчително и изяждани в последствие от чакалите.......

+Quote Post

4ista4
публикуване May 9 2012, 11:46 AM
Коментар #3

Ловец

Цитат(koko223 @ May 9 2012, 10:39 AM) *
Скоро четох един стар брой на някое от ловните списания , статията беше за дивите свине там където са напаст и създават проблеми . Интересното в случая беше, че смятат младите женски прасета за по опасни в смисъл на увеличаващата се популация . Препоръчваха преоритетно тяхният отстрел за да ограничат разрастващата се бройка .

- В случай, че имаш възможност за преценка ако видиш сурията да , но това ми се струва доста рядка възможност, предвид силно пресечените и залесени терени, в които се ловува .
- В случаите, когато си гостенин спазваш инструкциите
- Има ситоации, когато цял сезон дружинката няма слука и хората са така изнервени, че нямат озъптяване

Аз лично си мисля, че повече прасета се похабяват ранени от съчми ,умиращи бавно и мъчително и изяждани в последствие от чакалите.......

Сам казваш,че статията е за райони където свинете са напаст.

+Quote Post

gsp
публикуване May 9 2012, 12:52 PM
Коментар #4

Баш ловец

Аз пък да ви кажа , в район ( граничен ) дето едно време имаше правила и никой не стреляше по майки прасетата се прескачаха . Настана криваразбраната демокрация , започна стрелба по майки , бащи , лели ... и сега прасенца няма , еми няма
Аз лично до сега съм се срещал с доста майки и да ви кажа дори и не съм си и помислял ... а от "банкетните" , кога 1 кога 2 имал съм и по 3 ама това е др. бира biggrin.gif така че ...
По майки не стреляйте !

+Quote Post

koko223
публикуване May 9 2012, 04:24 PM
Коментар #5

Баш ловец
Икона на групата

Цитат(4ista4 @ May 9 2012, 10:47 AM) *
Сам казваш,че статията е за райони където свинете са напаст.

Да, в тази статия също не се препоръчва стрелбата по майките водачки, а по по-младите женски прасета, които давали по голям прираст на популацията .

+Quote Post

gsp
публикуване May 10 2012, 11:25 AM
Коментар #6

Баш ловец

Цитат(koko223 @ May 9 2012, 04:25 PM) *
Да, в тази статия също не се препоръчва стрелбата по майките водачки, а по по-младите женски прасета, които давали по голям прираст на популацията .

Абе не съм много , много съгласен с по младите женски и прираста на ДИВОТО прасе .
Проблемите идват от кръстоските с " Източно балканската " порода а на запад от кръстоската с " Мангулицата" а от там идва по ранната полова зрялост на женските приплоди и безразборното разгонване и проблема на дъртите нерези . Другото е , че бивните им се влошават bu.gif , но пък мръвката мъъъъ , супер ...
Сложна тема д'еба , а нещо не ми се пише ....
Поздрави ! az.gif

+Quote Post

koko223
публикуване May 10 2012, 06:09 PM
Коментар #7

Баш ловец
Икона на групата

Такааа намерих спсанието декември 2007 г. М-у другото този брой е посветен на Словашкият копой , но както и да е.В своята книга ,, Животът ми сред дивите свине,, изследователят Хайнц Майнхард още през 1978 г. пише, че в размножаването участват всички стари и две годишни женски свине, включително около 53,8 % от женските на едногодишна възраст.Делът на възрастните свине за увеличаване на популацията е 19% , за двегодишните женски свине той е 33% , а при едногодишние е 48% .Стигаме до извода , че за да се регулира популацията, трябва да се отстрелват младите женски свине на възраст една или две години, които увеличават популацията с 80%.Погледнато от друга страна , около 10 годишната ,,кариера,, на раждане на младата свиня, ако достигне биологичната висша възраст, не може да се сравнява с тази на 5 годишна свиня, която разполага само с половината от това време.От всичко гореизложено става съвсем ясно защо е необходимо да се увеличи делът на отстрела на млади женски свине.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)

0 Потребител(и):  

Forum Jump

Балкански Ловец

Лека версия Времето сега е: 11th December 2017 - 02:51 AM