IPB

Здравей, гостенино ( Влизане | Регистриране )

Closed TopicStart new topic
> Аз, Данчо и прятели на международен панаир, Салаш - Ново корито
BOGO
публикуване Jul 27 2010, 06:36 PM
Коментар #1

Баш ловец
Икона на групата

Група: Модератори

СЪБОРЪТ НА КАДЪ БОАЗ

Тази година Традиционният международен събор на прохода Кадъ Боаз край селата Салаш, Р. България и Ново Корито Р. Сърбия се проведе на 23, 24 и 25 юли. Това беше неговото десето юбилейно издание след най-продължителното му прекъсване от 40 години.
Съботният ден на събора събра много гости, а някой от тях, явно най-нетърпеливите се бяха струпали около граничната бразда, чиято роля изпълняваше лъкатушещо поточе, приток на река „Клисура”, далеч преди 10 часа – време, предварително обявено за изпълнение на ритуала по отварянето на границата. И днес, според установената традиция още от самото начало на Събора лентата беше прерязана от двамата кметове на приятелските общини Белоградчик и Княжевац Емил Цанков и Младен Радосавлевич, които заявиха на висок глас: „Границата е отворена”. Веднага след това те поднесоха венец пред паметника, издигнат преди няколко години на мястото, което от цели 85 години събира българи и сърби, като добри приятели, съседи и славянски братя.
Много бяха и официалните гости от двете страни по време на тържественото откриване. Сред българските гости бяха: Н.Пр. Георги Димитров – посланик на Р. България в Р. Сърбия, Георги Юруков – генерален консул на страната в Ниш, Сърбия, Григорий Ростовский – представител на Търговско-промишлената палата на Русия за балканските страни, Велички епископ Сионий, протойерей Рафаил, кметове и председатели на общински съвети на съседни общини, членове на смесената съборна комисия, представители на бизнеса, неправителствения сектор и медии.

В своето слово по повод на юбилея кметът Цанков говори за голямата радост, удовлетворение и вълнение от които е обзет в този момент, защото преди 10 години, когато е разговарял с хората за поредното възстановяване на Събора, то никой не е вярвал. А впоследствие той е станал и свидетел на радостните сълзи в лицата на българи и сърби, повечето от които не са се виждали десетилетия наред. Той изказа благодарност и на Надежда Михайлова – министър на външните работи на България през 2001 година с основен принос за възстановяването на Събора. Благодари и на своя колега Йован Исаков, с когото също са положили много усилия в тази насока и са имали честта през същата година да обявят неговото възстановяване за трети път. По нататък кметът зададе риторичен въпрос: „Много или малко са 10 години?” и допълни: „Ако имаме предвид развитието на науката и компютърните технологии е твърде много. За 10 години предприемчивите хора също могат да постигнат наистина много. Десет години са много и в човешкия живот. И аз съм сигурен, че днес сред нас има и такива гости на Събора, които преди 10 години не са били и родени. Оказа се, обаче, че не десет, а два пъти по десет години са малко за реализирането на една надежда, която обединява всички нас и която е свързана с изграждането на Граничен контролно-пропускателен пункт на прохода Кадъ Боаз. Хубавото е все пак, че през всичките тези години на надежда, въпросът с пункта остана актуален и в тази насока са проведени много инициативи на местно и централно ниво.
Убеден съм, че откриването на пункта ще сбъдне заветната мечта на българите от това прекрасно кътче на Северозападна България и съседите ни от Източна Сърбия. Ще спомогне за разширяване на нашите контакти, за икономическото оживление на нашите райони и създаването на нови работни места. Той ще стане мост, който ще свързва нашите два братски народа с голямото семейство на европейските народи.”
Кметовете на двете общини връчиха грамоти и юбилейни значки на всички, които имат принос за провеждането на Събора през последните 10 години, а представителите на духовенството отслужиха празничен водосвет.

Празникът продължи с конференция, в която участваха 40 души от двете страни. Владан Радованович от Тимошки клуб и председател на организационния комитет на Събора от сръбска страна направи презентация на тема „Хронологията на една надежда” по повод десет години от възстановяването на Събора на Кадъ Боаз и двадесет години от стартиране на инициативата за изграждане на ГКПП, където бяха цитирани по-важните моменти от работата за разкриването на пункта. Снежана Павкович – секретар на Тимошки клуб представи Стратигията за сътрудничество между общините Белоградчик и Княжевац за периода 2010 – 2015 година. И по двете теми говориха кметовете Цанков и Радосавлевич. Конференцията приключи с приемането на Декларация подписана от представители на отделни институции от двете страни. Тя ще бъде изпратена до президентите на Република България и Република Сърбия, министър-председателите на страните, министрите на вътрешните работи и митническите институции. В нея се казва: „Община Белоградчик от Република България и Община Княжевац от Република Сърбия са решени на по-нататъшно развитие на трансграничното сътрудничество чрез активизиране на своите отношения в областите: евроинтеграция, инфраструктура, икономика, защита на околната среда, култура, спорт, сигурност и устойчиво развитие.
Двете общини заявяват своя общ интерес за изграждане на Граничен контролно-пропускателен пункт на Кадъ Боаз и го разглеждат като необходим инфраструктурен ресурс за по-нататъшното активизиране на икономическите връзки между двете общини и двете държави….”
Паралелно с богатата културна програма, в която участваха изявени представители на фолклора от двете страни – Бобан Здравкович, Сречко Шушич, Поли Паскова и Здравко Мандаджиев, духови, певчески и танцови състави се проведоха и кулинарна изложба с участието на представители от селата Стакевци, Крачимир и Салаш с типични ястия от турлашката кухня, етно изложба и турнир по футбол на малки врати. На всички участници в инициативите бяха връчени грамоти, а в спортната проява купи и комплект медали за първите три отбора.
Проведеният Международен събор на прохода Кадъ Боаз тази година бе поредната демонстрация на топли, сърдечни и добросъседски отношения между два славянски народа, между турлашките общности от двете страни на границата. Той бе директно отразяван от сръбската национална телевизия „РТС” чрез съботното предаване „Жикина шареница”, бе заснет от кабелни телевизии, ще има кореспонденции и на други медии.

My Signature
Go to the top of the page

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 27 2010, 06:49 PM
Коментар #2

Баш ловец
Икона на групата

А ,ето как се представихме ние с Данчо и приятели.

Прикрепен файл  Picture_1883.jpg ( 1.54MB ) Брой изтегляния: 12

Прикрепен файл  Picture_1901.jpg ( 1.8MB ) Брой изтегляния: 12

Прикрепен файл  Picture_1898.jpg ( 1.61MB ) Брой изтегляния: 17

Прикрепен файл  Picture_1902.jpg ( 1.91MB ) Брой изтегляния: 7

My Signature

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 27 2010, 07:11 PM
Коментар #3

Баш ловец
Икона на групата

Ето и още :

Прикрепен файл  Picture_1888.jpg ( 1.48MB ) Брой изтегляния: 12

Прикрепен файл  Picture_1892.jpg ( 1.48MB ) Брой изтегляния: 19

Прикрепен файл  Picture_1898.jpg ( 1.61MB ) Брой изтегляния: 4

Прикрепен файл  Picture_1890.jpg ( 1.31MB ) Брой изтегляния: 20

Прикрепен файл  Picture_1887.jpg ( 1.19MB ) Брой изтегляния: 15

My Signature

+Quote Post

dimo
публикуване Jul 27 2010, 08:23 PM
Коментар #4

Мощен Потребител

Група: Потребители

Ей тоя Данчо само снимки по софри а от лов??????.......... bulgar.gif ksshunter1fe.gif ag.gif biggrin.gif

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 27 2010, 09:49 PM
Коментар #5

Баш ловец
Икона на групата

Цитат(dimo @ Jul 27 2010, 08:24 PM) *
Ей тоя Данчо само снимки по софри а от лов??????.......... bulgar.gif ksshunter1fe.gif ag.gif biggrin.gif

От лов като му дойде сезона biggrin.gif . Сега е сезона на забавленията az.gif awesome.gif

My Signature

+Quote Post

zai4eto
публикуване Jul 28 2010, 09:39 AM
Коментар #6

Ловец

Цитат(BOGO @ Jul 27 2010, 09:50 PM) *
От лов като му дойде сезона biggrin.gif . Сега е сезона на забавленията az.gif awesome.gif

Пак сте се представили добре,ма що не ударихте една шайба да дойда и аз на панаиро, az.gif

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 28 2010, 09:45 AM
Коментар #7

Баш ловец
Икона на групата

Цитат(zai4eto @ Jul 28 2010, 09:40 AM) *
Пак сте се представили добре,ма що не ударихте една шайба да дойда и аз на панаиро, az.gif

Еееее ,ще си вземем забележка ,сори an.gif good.gif

My Signature

+Quote Post

koko223
публикуване Jul 28 2010, 09:12 PM
Коментар #8

Баш ловец
Икона на групата

Е това е баце, сериозни спортисти..........само така се постига високо спортно майсторство, а Данчо е направил и дует, абе културни хора........................

+Quote Post

levskara
публикуване Jul 28 2010, 09:46 PM
Коментар #9

Ловец

Е що ви нямаше лани.Тази година нямаше как да отида!След националният ловен събор на Узана,наи ме кефи там!!!!!Дано сте си изкарали супер. good.gif

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 28 2010, 09:53 PM
Коментар #10

Баш ловец
Икона на групата

Цитат(levskara @ Jul 28 2010, 09:47 PM) *
Е що ви нямаше лани.Тази година нямаше как да отида!След националният ловен събор на Узана,наи ме кефи там!!!!!Дано сте си изкарали супер. good.gif

Що се отнася до мен ,аз съм бил винаги там , с изключение на миналата година ,защото тогава бях в болница ,но пък тази си наваксах и за миналата , а дали е било хубаво ,то мисля си личи от снимките. az.gif

п/п Като гледам има много съжаляващи ,колеги ,че не са посетили това мероприятие ,затова ,нагодина моля без покани който обича да заповяда. Аз и Данчо си дадохме дума ,че ако е живот и здраве пак сме там wink.gif .

My Signature

+Quote Post

dan4o
публикуване Jul 29 2010, 12:31 AM
Коментар #11

Баш ловец
Икона на групата

Беше страхотно, много sufra.gif но се докоснахме и до висши Ора от Сръбска и Българска страна.

Прикрепен(и) файл(ове)
Прикрепен файл  __о_р__ение0196.jpg ( 1.54MB ) Брой изтегляния: 10

My Signature

+Quote Post

koko223
публикуване Jul 29 2010, 02:22 PM
Коментар #12

Баш ловец
Икона на групата

Цитат(dan4o @ Jul 29 2010, 12:32 AM) *
Беше страхотно, много sufra.gif но се докоснахме и до висши Ора от Сръбска и Българска страна.

Абе , обичаш си ги поповете и това е ! Забелязах аз тази работа az.gif

+Quote Post

zai4eto
публикуване Aug 3 2010, 10:50 AM
Коментар #13

Ловец

Цитат(koko223 @ Jul 29 2010, 02:23 PM) *
Абе , обичаш си ги поповете и това е ! Забелязах аз тази работа az.gif

lol.gif lol.gif

+Quote Post

levskara
публикуване Aug 3 2010, 02:21 PM
Коментар #14

Ловец

E BOGO,щом не си ходил миналата година,да ти покажа някоя снимка а?
Прикрепен(и) файл(ове)
Прикрепен файл  DSC00661.JPG ( 2.45MB ) Брой изтегляния: 12
Прикрепен файл  DSC00663.JPG ( 2.52MB ) Брой изтегляния: 3
Прикрепен файл  DSC00666.JPG ( 2.46MB ) Брой изтегляния: 5
Прикрепен файл  DSC00684.JPG ( 2.63MB ) Брой изтегляния: 1
Прикрепен файл  DSC00689.JPG ( 2.64MB ) Брой изтегляния: 5

+Quote Post

levskara
публикуване Jul 10 2012, 10:47 PM
Коментар #15

Ловец

Нещо на запад от Салаш ще има ли?

+Quote Post

BOGO
публикуване Jul 11 2012, 09:22 PM
Коментар #16

Баш ловец
Икона на групата

Ще има ,ще има на 14,и 15 .07.2012г.

My Signature

+Quote Post

Closed TopicStart new topic

1 потребители четат тази тема (1 гости и 0 анонимни потребители)

0 Потребител(и):  

Forum Jump

Балкански Ловец

Лека версия Времето сега е: 16th December 2017 - 02:25 AM