Помощ - Търсене - Потребители - Календар
Пълна версия: СРЪБСКО ТРИЦВЕТНО ГОНЧЕ
Форумите на Балкански Ловец > КИНОЛОГИЯ > Породи
Страници: 1, 2, 3, 4
dan4o
СТАНДАPТ на породата сръбско трицветно гонче
FCI № на стандарта:
229 от 11.12.2002 г.

Произход:
Сърбия и Черна гора

Дата на публикация на валидния оригинален стандарт:
26.11.2002 г.

Предназначение на породата:
Гонче

Класификация по FCI:
Група 6 - Гончета, кръвоследници и сродни породи.
Секция 1 - Гончета.
С работен изпит.

Общо описание:
Средно на размер куче със здрава конструкция. Много темпераментно, жизнено и енергично.

Важни пропорции:
- Дължината на тялото, измерена от върха на раменете до върха на задницата, надвишава с 10% височината при холката.
- Дължината на главата съответства на 45% от височината при холката.

Поведение и темперамент:
Предано, добродушно, с жив темперамент; сигурно, проявяващо забележителна издръжливост.

Глава:Издължена (тясна основа на черепа, съчетана с голяма дължина), тънка; горните линии на черепа и муцуната са дивергентни (раздалечаващи се).
Черепна област:
Череп: Погледнат отпред и в профил, леко изпъкнал, ясно изразена медиална бразда. Не много развита тилна изпъкналост. Pазстоянието между основата на ушите съответства на разстоянието между стопа и тилната изпъкналост. Надочните дъги са почти незабележими.
Стоп: Почти незабележим.
Лицева област:
Носна гъба: Добре развита, винаги черна.
Муцуна: Клинообразна; по-къса от черепа; идеалното съотношение между дължината на муцуната и дължината на черепа е 8,5:10. Постепенно изтънява от стопа към носната гъба. Горната линия на муцуната е права. Страничните линии на муцуната са конвергентни (събират се в една точка).
Устни: Тънки, плътно прилепнали, умерено развити, доста къси и заоблени в края на муцуната. Краищата на устните трябва да са черни. Горната устна леко покрива долната; свръзката на устните е много стегната.
Челюсти и зъби: Челюстите са силни, с правилна и пълна ножична захапка. Клещовидната захапка е приемлива.
Бузи: Плоски.
Очи: Средно големи с бадемовидна, почти овална форма. Пигментацията по краищата на клепачите е тъмна (за предпочитане черна). Цветът на ириса е тъмен, колкото е възможно.
Уши: Високо поставени, средно дълги, висящи, прилегнали по бузите, краищата на ушите са с леко овална форма. Ушите са по-скоро тънки, отколкото дебели.

Шия:
Силна, с дължина, приблизително еднаква с тази на главата. Горната линия е леко извита. Шията е с ъгъл 45–50 градуса към хоризонталната равнина.

Тяло:
Правоъгълно. Дължината е с 10% по-голяма от височината при холката.
Горна линия: Права.
Холка: Съвсем слабо изразена.
Гръб: Добре замускулен, силен, прав, издължен.
Поясница: Добре замускулена, дължината и е почти колкото тази на крупата.
Крупа: Леко наклонена (20-25 градуса спрямо хоризонталата), добре замускулена, широка.
Гърди: Силни, с височина 50% от височината на холката, с обиколка 20% по-голяма от височината при холката.
Долна линия и корем: Овалният връх на стернума стои леко изпъкнал. Коремът е леко повдигнат.

Опашка:
Продължение на линията на крупата. Силна в основата, постепенно изтъняваща към края, който достига нивото на скакателните стави. Носи се леко извита нагоре, но никога надминаваща нивото на гръбната линия. Покрита с гъста козина.

Крайници:
Предни крайници:
Общ вид: Силни, прави, добре замускулени, успоредни.
Лопатки (раменни плешки): С приблизително същата дължина, като на мишниците, мускулести, солидни, здраво закрепени за гръдната стена. Образуват ъгъл от 45–50 градуса спрямо хоризонталата.
Мишници: Прибрани към тялото, силни, мускулести, с приблизително същата дължина като лопатките. Образуват ъгъл 45–55 градуса спрямо хоризонталата.
Лакти: Прибрани към тялото, солидни; височината от земята до лактите е 50% от височината при холката.
Подрамене: Прави, силни, добре замускулени.
Китки: Солидни.
Метакарпуси (Глезени): Силни, леко скосени (до 15 градуса спрямо вертикалата).
Предни лапи: Котешки лапи, със солидни стегнати пръсти. Ноктите са здрави, за предпочитане черни. Тъмни, добре развити възглавнички.
Задни крайници:
Общ вид: Силни, прави, добре замускулени, успоредни.
Бедра: Силни, добре замускулени, прави.
Колене: Солидни, успоредни на средната линия на тялото. Ъгълът на коленете е около 120 градуса.
Подбедра: Добре замускулени, дълги, приблизително колкото бедрата.
Скакателни стави: Силни, с ъгъл между 135 и 140 градуса.
Метатарзуси (Пищяли): Силни, почти вертикални.
Задни лапи: Малко по-дълги от предните лапи, със солидни и стегнати пръсти; черни здрави нокти; устойчиви и еластични възглавнички, тъмни на цвят.

Походка и движения:
Дълги крачки, енергични, с голям разкрач. Предпочитана походка е правилна, хармонична и равномерна, свободен тръс.

Кожа:
Еластична, добре пигментирана; опъната по тялото.

Космена покривка:
Козина: Къса, гъста, бляскава, леко дебела, добре прилегнала по цялото тяло; подкосъмът е доста добре развит. Козината е малко по-дълга по задната страна на бедрата и долната страна на опашката.
Цвят: Основната козина е наситено червено или лисичо червено с черно манто или седло. Черното може да достига далеч нагоре по главата, където образува черни петна по слепоочията. Бяла звезда на главата и листо продължаващо надолу по муцуната, пълна или частична яка по и около врата. Бялото петно е позволено върху гърдите и може да продължава чак до върха на стернума и достига корема и вътрешната страна на краката. Краят на опашката може да е бял. Бялото не трябва да надвишава 1/3 от цялата повърхност на тялото.

Pазмери:
Височина при холката:
Мъжки 45–55 см, идеална височина 51 см.
Женски 44–54 см, идеална височина 49 см.
Недостатъци:
Всяко отклонение от гореизложените параметри трябва да се счита за недостатък и да се третира с прецизност, пропорционална на неговата големина.

Дисквалифициращи недостатъци:
- Издаденост на горната или долната челюст.
- Липса на зъб, въпреки че липсата на два премолари (PM1) е допустимо.
- Pазноцветни очи.
- Прекалено дълго тяло.
- Навита опашка, носена високо или завита над гърба. Краят на опашката да е с формата на кука или да е странично извит.
- Бели петна, примесени с основния цвят на козината.
- Наличието на четвърти цвят.
- По-малки или по-големи размери от посочените в стандарта.
- Страхливо или агресивно куче.

Забележка: Мъжките трябва да имат два нормално развити тестиса, напълно спуснати в скротума.
dan4o
И малко снимки
BOGO
Ето я и Дара ,кучето , нямащо спирачка започне ли да гони .

Чукнете, за да видите приложения файл
zai4eto
любовна игра wink.gif
Iliqn
Тази седмица отново бяхме в гората ! В сравнително тежък за ръста и възрастта на кучето терен, обрасъл с гъсти къпини и свинакаров подраст, кучето се движеше сравнително добре. Голем е непукист.
zai4eto
СУПЕР Е, МНОГО Е ПОРАСЪЛ И ЦВЕТЪ Е ПОЧНАЛ ДА ИЗЧИСТВА ЗАПОЧВА ДА ЗАПРИЛИЧВА НА БАЩАСИ ,ПОНЕ НА МЕНЕ ТАКА МИ ИЗГЛЕЖДА
koko223
Чукнете, за да видите приложения файлЧукнете, за да видите приложения файлЧукнете, за да видите приложения файлДа взема и аз да кача някоя снимка на Звезда от последният излет миналата седмица, тези снимки са точно преди да намери прясно кравешко лайно,........................след това не ставаше за снимане, ама пък явно имаше ефект, наюрти един заек час и половина.
Митко
Цитат(koko223 @ May 11 2010, 06:21 PM) *
Чукнете, за да видите приложения файлЧукнете, за да видите приложения файлЧукнете, за да видите приложения файлДа взема и аз да кача някоя снимка на Звезда от последният излет миналата седмица, тези снимки са точно преди да намери прясно кравешко лайно,........................след това не ставаше за снимане, ама пък явно имаше ефект, наюрти един заек час и половина.

Супер е кучето много е красиво и стойката му е добра Браво. smile.gif
gsp
Kak Така ги снимате ?! Моето не застава на едно място и все не става и нестава biggrin.gif
Разходка на предна седалка! aj.gif
BOGO
Цитат(gsp @ May 13 2010, 10:25 AM) *
Kak Така ги снимате ?! Моето не застава на едно място и все не става и нестава biggrin.gif

И то ,като Чорбаджията си "шило в торба не стой" biggrin.gif az.gif
dimo
ей GSP да земеш да му слжиш колон
koko223
Цитат(gsp @ May 13 2010, 10:25 AM) *

За да изкарам 1 снимка, аз правя 30, трябва да издебнеш момента и като я возиш на предната седалка до тебе и говори все пак е gенска иска си и подход...............
Iliqn
Растем !
BOGO
Цитат(Iliqn @ May 25 2010, 02:34 PM) *
Растем !

Да познава се по синджира tongue.gif biggrin.gif
koko223
Цитат(Iliqn @ May 25 2010, 02:34 PM) *
Растем !

За сега добре се развива, главест е , добре отваря и гърдите...............ще следим развитието с интерес.
Iliqn
В Събота отново имаше излет !
http://www.youtube.com/watch?v=oEEql2FOGVs
http://www.youtube.com/watch?v=dbcQgDr4_Yk
dan4o
Хайде пак, събрах ги в една клетка за да се почисти и biggrin.gif :
Iliqn
biggrin.gif Айде на арлия да е, дано всичко оттук нататък е нормално !
koko223
Ееее , Бого арна си е кучката, почваш да напредваш с фотото.........
koko223
В очакване на вечерната разходка
gsp
Цитат(koko223 @ Jun 17 2010, 03:27 PM) *
В очакване на вечерната разходка

Ние пък си правим кални бани през деня ap.gif
gogo ares
Цитат(Iliqn @ May 30 2010, 09:02 PM) *

Здравей Ilign,

Ето и ние вече сме на правилното място,със стари кадри на 3,5 месеца но злобата към стопанката е очевидна.
Iliqn
Тази седмица не можахме да се отчетем, но занапред ще има непременно изяви, да се надяваме по чести !
zai4eto
Цитат(Iliqn @ Jul 12 2010, 11:18 PM) *
Тази седмица не можахме да се отчетем, но занапред ще има непременно изяви, да се надяваме по чести !

много арен бре танасе ay.gif
BOGO
Колеги ,любители на породата СТГ ,знае ли някой от Вас дали регистрираният клуб на породата в БГ ,върши някаква работа или е такъв само на документ.

Става въпрос за следното :

БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛЕН КЛУБ СРЪБСКО ТРИЦВЕТНО ГОНЧЕ
Председател : Петър Тошков Петров : 0899 88 63 26

koko223
Аз лично, не съм чул да вършат нещо.
Iliqn
Барон каза: Не моа са запра biggrin.gif
П.с. Кучето разлайва на птича диря, некви кьосове беха преминали, готов е малко му остава до прогонването, започна обратно броене biggrin.gif
http://www.youtube.com/watch?v=8bytEW_bI6Q
Iliqn
Казах ви че му е навремило bp.gif
http://www.youtube.com/watch?v=cK_QytXcP7E
Както винаги клипа е лош biggrin.gif ако имате слушалки и наострите слух ще го чуете, има писклив глас !
Вижда се и какъв е обекта на преследване, или поне какво е оставил след себе си biggrin.gif
асен николов
Цитат(Iliqn @ Jul 29 2010, 10:40 AM) *
Казах ви че му е навремило bp.gif
http://www.youtube.com/watch?v=cK_QytXcP7E
Както винаги клипа е лош biggrin.gif ако имате слушалки и наострите слух ще го чуете, има писклив глас !
Вижда се и какъв е обекта на преследване, или поне какво е оставил след себе си biggrin.gif

Илияне, тоя заек се е насрал от страх бре! laugh.gif
браво, браво само така! водене му е майката...
koko223
Заека си е класика, преди 3 дена Звезда ги започна от 7,30 вечерта до 3 сутринта !Е вярно ,че на сутринта едва ходеше, ама пък никой не я е карал да гони толкова biggrin.gif
dan4o
Хайде аз пак
zai4eto
Цитат(dan4o @ Aug 3 2010, 12:54 AM) *
Хайде аз пак

аа честито,тоя пес е полов атлет колко кучки заплоди ,само мойта сръбска мастия му обегна,браво за малките
dan4o
Цитат(zai4eto @ Aug 3 2010, 07:48 AM) *
аа честито,тоя пес е полов атлет колко кучки заплоди ,само мойта сръбска мастия му обегна,браво за малките

Ще и дойде и нейния ред. icon_thumright.gif

п/п девет са малките
gogo ares
Да са живи и здрави,Данчо. az.gif
koko223
A, честито като гледам все герданлии ги е натръшкала ! az.gif
BOGO
Хайде аз пак

Пу , пу ,супер са ay.gif Кое ли е моето sad.gif ah.gif ad.gif az.gif
Iliqn
Браво че си повторил комбинацията, изглежда сполучлива (за сега) !
Stankosi
Цитат(dan4o @ Aug 2 2010, 11:54 PM) *
Хайде аз пак

Честито и от мен az.gif и да са живи и здрави......чудесни са!!!!
Ето га и дядо на малките....(бащата на Дино).

Снимката е лоше качество ами е добре да и тази намерих..... wink.gif
асен николов
Хайде аз пак

Честити кутраци и от мен, Данчо!
Комбинацията същата ли е!?
Ако е същата, ще са огън сигурен съм. Това дето е при братчеда, му е тесен балкана, а само на 5-6мес.!
Поздрави! az.gif
Stankosi
....сега виждам що съм новак във форума и ще пиша и аз малко повече.... ag.gif

Една пресна снимка от преди неколко дена с мойите вълци и гончета... smile.gif

Iliqn
Цитат(Stankosi @ Aug 4 2010, 11:07 PM) *
Честито и от мен az.gif и да са живи и здрави......чудесни са!!!!
Ето га и дядо на малките....(бащата на Дино).

Снимката е лоше качество ами е добре да и тази намерих..... wink.gif

Вай вай вай, красавец е, значи не си ме излъгал biggrin.gif
koko223
Цитат(Iliqn @ Aug 5 2010, 02:31 PM) *

Верно е красавец , как ще те излъже бре Илияне , той Стакнкович не знае какво е това лъжа lol.gif az.gif
Stankosi
Цитат(Iliqn @ Aug 5 2010, 01:31 PM) *

Може да сам объркал снимките и да това не е бащата на Дино..... tongue.gif
dan4o
Цитат(асен николов @ Aug 4 2010, 08:16 PM) *
Честити кутраци и от мен, Данчо!
Комбинацията същата ли е!?
Ако е същата, ще са огън сигурен съм. Това дето е при братчеда, му е тесен балкана, а само на 5-6мес.!
Поздрави! az.gif

Същата комбинация е само дето са много женските bu.gif
Iliqn
Цитат(dan4o @ Aug 11 2010, 11:39 PM) *
Същата комбинация е само дето са много женските bu.gif

Еее голема работа, предния път беше обратното !
BOGO
Хайде да съживим темата ,ето една снимка от изминалата изложба .

Stankosi
Цитат(BOGO @ Sep 13 2010, 06:01 PM) *
Хайде да съживим темата ,ето една снимка от изминалата изложба .

Тук са ми всичките хора познати,дори и кучета ами защо са само 3 на снимките question.png Колко са били от тази порода на изложбата и щото е найважно кой печали question.png question.png Колко мога да видим от снимката никой не се радва дори се плаче на некой ag.gif
Бого раскажи малко повече .....дай инфо......
BOGO
От породата бяхя 11 кучета . При младите първи бе Арко на Венелин Конов . В открития клас първи бе Дино на Данчо , а на второ и трето място кучетата на Пламен .
Stankosi
Цитат(BOGO @ Sep 13 2010, 06:55 PM) *
От породата бяхя 11 кучета . При младите първи бе Арко на Венелин Конов . В открития клас първи бе Дино на Данчо , а на второ и трето място кучетата на Пламен .

drinks.gif
Много се зарадвах на силната победа в породата СТГ с гончето което избирахме от най-добрите линий в Сърбия, и то не само заради работните качества, а и по красотата. Оправям си новия паспорт и идвам, защото тези две купи требва да се полеят с вино и ракия. Бого и Коко, помислете добре дали требва да ви подбера две мъжкарчета за да засилим отбора с нова кръв, а Данчо нема и да го питам, той вече е записан..... biggrin.gif
Това е съкратената версия на нашия форум. За да видите пълната версия, с повече информация, моля чукнете тук.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.